Duyguları İfade Etmek Neden Önemli?

Duyguları ifade etmeyi, kişinin içsel duygu durumlarını başkalarına iletebilmek için yüz, ses ve beden hareketlerini kullanma biçimleri olarak tanımlayabiliriz.

single-img

Duyguları ifade etmeyi, kişinin içsel duygu durumlarını başkalarına iletebilmek için yüz, ses ve beden hareketlerini kullanma biçimleri olarak tanımlayabiliriz. Kişilerin duygularını anlayabilmesi ve bu duyguları sözcüklere dökebilmesi çevresiyle uyumlu bir biçimde yaşayabilmesi adına önemlidir. Duygular, insan işleyişinin evrimsel olarak seçilmiş temel bir yönüdür. Kişinin ne hissettiğinin, hangi duygular içinde olduğunun farkında olabilmesi, yaşadığı stresle başa çıkabilmesinde ve tatmin olduğu sosyal bir hayat yaşayabilmesinde kişiye yardımcı olacaktır. Örneğin; romantik bir ilişki yaşayabileceğim potansiyel bir partnerle tanıştığım için kalbimin çarptığını anlarsam, o kişiye kur yapmaya başlayabilirim veya bebeğim ağladığında bebeğime bakmak için müsait olmadığım zaman kendimi suçlu hissettiğimi fark edersem, bu durumu bebeğime daha uygun bir bakım verebilmek için bir ipucu olarak algılayabilirim. Buna ek olarak, kişinin karşısındakinin ne hissettiğini bilmesi ve ne hissettiğini söylemesi kişiler arasındaki etkileşimi de arttıracaktır.

 

Kişiler kendi duyguları hakkında konuştukları zaman duygularını daha kolay anlamlandırır. Ancak, duyguların belli edilmeyip, ifade edilmemesi durumunda hem ruhsal hem de fizyolojik pek çok probleme açık bir duruma gelinir.

 

İnsanlar duygularının etkilerinden ayrıştırılamaz. Üzüntü, endişe, mutluluk gibi duygular biz farkında olmasak dahi hayata olan bakış açımızı, çevremizle ilişkimizi, moralimizi ve performansımızı etkiler. Duyguları ifade biçimi kişiden kişiye farklılaşabilir. Ancak duygular, kültür, inanç, değer, düşünce bakımından kişiler arası farklılıklar gösterseler de, duygular evrenseldir ve tüm insanlarda aynıdır. Duyguların ifade edilmesi, kişinin iletişim kurduğu bireyin onu daha iyi anlayabilmesine, kendini onun yerine koyabilmesine, birtakım davranışlarının değiştirilmesine yönelik istek uyandırmasına olanak sağlar.

 

 

 

  • Bağdat Caddesi Psikolog

  • İstanbul Psikolog
  • Suadiye Psikolog

  • Ataşehir Psikolog

  • Kadıköy Psikolog

  • Caddebostan Psikolog