WISC-IV ZEKA ÖLÇEĞİ

Weshcler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV) bireysel olarak uygulanan ve 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocukların bilişsel yeteneklerini ölçen klinik ölçme aracıdır

single-img

Weshcler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV) bireysel olarak uygulanan ve 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocukların bilişsel yeteneklerini ölçen klinik ölçme aracıdır.

WISC-IV, 4 ana bölümden oluşup, zihinsel beceri kümesine dağılmış olan 10 temel ve 5 yedek olmak üzere toplam 15 alt testi içerir. Ana bölümler sırasıyla; sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı kümelerinden oluşur.

 

Test, zekâ düzeyinin yanı sıra çocuğun güçlü ve zayıf zihinsel becerileri hakkında ipuçları sunmaktadır. Çocuğun yeterli veya geride olduğu tüm zihinsel yeteneklerin keşfedilmesiyle birlikte güçlü becerileri daha ileriye taşıyabilmek veya zayıf becerileri desteklemek mümkün olmaktadır.

 

WISC-IV sonucu elde ettiğimiz veriler, çocuğun zihinsel faaliyetlerinin yaşıtlarının ne kadar gerisinde veya ilerisinde olduğunu öğrenmemize yardımcı olmakla birlikte üstün zihinsel potansiyele sahip çocuklar üzerinde farkındalık oluşturma işlevi taşımaktadır.

 

 

 

İstanbul Psikolog

Suadiye Psikolog
Bostancı Psikolog
Ataşehir Psikolog
Caddebostan Psikolog
Erenköy Psikolog
Bağdat Caddesi Psikolog
Kadıköy Psikolog
Psikolog Randevu

bdtegitim.com bdt egitimi